Detailed vector of a modern eco, earth friendly house

А Ви впевнені в енергоефективності Вашого будинку?

hqdefaultЖоден з нас не відмовиться жити в комфортому, затишному і теплому домі. Але хотілося б ще й, щоби він був економнм. Тест на енергоефективність допоможе Вам виявити слабкі місця вашого будиноку.

Для чого потрібен аналіз ефективності використання енергії? Щоб дізнатися, як ваш будинок використовує і втрачає енергію, виявити проблеми, визначити слабкі місця і усунути їх, щоб у майбутньому заощадити на наслідках.

Пройдіть тест, просто відповівши на питання, і підрахуйте кількість балів.


Частина 1. Вентиляція

 1. Чи є у будинку системи примусової вентиляції? (Так-0 балів, ні -1 бал);
 2. Чи знайоме Вам слово “рекуператор”? (Так-0 балів, ні -1 бал);
 3. Чи встановлено його у Вашому будинку? (Так-0 балів, ні -1 бал)

Результати:

 • 0 балів – з вентиляцією у вашому будинку жодних проблем;
 • 1 бал – скоріш за все, система вентиляції у вашому будинку не є ідеальною і потребує вдосконалення;
 • 2 бала – мабуть варто подумати про встановлення рекуператорів;
 • 3 бали – нажаль, мабуть, тепловтрати у вашому будинку просто катастрофічні, існує нагальна необхідність вжити термінових заходів.

Рекомендації:

Важливою умовою для мінімальних витрат на опалення є запобігання втратам тепла під час провітрювання. Водночас, щоб підтримувати хороший мікроклімат, повітря в житлових приміщеннях повинні постійно оновлюватися. Для зменшення витрат енергоресурсів, у системи вентиляції встановлюють рекуператори. Повітря, котре виходить з приміщення, проходить через теплообмінник і нагріває повітря, котре надходить ззовні. У кімнати надходить тільки чисте повітря, обладнання забезпечує необхідний рівень вентиляції в кожному приміщенні. Ефективність рекуператора може досягти 85%. Витрати на роботу двигуна у 10 – 15 разів менше тепла, котре він заощаджує. Ця система підтримує необхідну вологість в приміщенні і надійне видалення забрудненого повітря.

Частина 2. Вікна

 1. Віконним рамам у вашому будинку понад 10 років? (Так-1 бал, ні-0);
 2. Встановлено вакуумні склопакети? (Ні – 1 бал, так-0);
 3. Використовується звичне скло? (Так-1 бал, ні-0)

Результати:

 • 0 балів – сміливо переходьте до наступного кроку тестування, з Вашими вікнами все чудово;
 • 1 бал – ваші вікна не можна назвати енергоефективними та, відповідно, економними;
 • 2 бали – хоча екстренні заходи можна ще не застосовувативзяти, але задуматись про заміну конструкції варто;
 • 3 бали – на жаль, ваші вікна зовсім не економні, терміново потрібно змінити.

Рекомендації:

Сучасні вікна зібрані із пластмасових профілів, котрі всередині мають кілька ізольованих порожнин. Вони називаються “камерами” і допомагають уникнути підвищених втрат тепла крізь вікна. Для наших кліматичних умов найкраще підходять віконні системи (шириною профілю не менш 70 мм) із двокамерними склопакетами. Для ще більшої енергоефективності у віконнних конструкціях використовують спеціальні типи склопакетів.

Наприклад, так зване низькоемісійне скло з порошковим покриттям. Товщина шару металу, котрий напилюється, є настільки мала, що він прозорий для видимого світла і сонячного проміння. При цьому частинки металу стає своєрідним “Дзеркалом” для теплової енергії, котре відбиває її зі сторони приміщеня зимою та зі сторони вулиці літом. Під час інсталяції вікон, слід ретельно провеститеплоізоляцію стиків між рамами і стінами, щоб уникнути появи «містків холоду» (точок підвищеного теплообміну).

Частина 3. Опалення

 1. Ви використовуєте кімнатні термостати? (Так-0 балів, ні -1 бал);
 2. Ваш котел опалення економний? (Так-0 балів, ні -1 бал);
 3. Ви використовуєте енергоефективні насоси в системі циркуляції? (Так-0 балів, ні -1 бал)

Результати:

 • 0 балів – система опалення вашого будинку практично повністю відповідає сучасним вимогам у галузі енергоефективності;
 • 1 бал – причин для занепокоєння немає, але є місце для вдосконалення;
 • 2 бали – проблем у вашій системі опалення досить багато, тож необхідно вжити заходів;
 • 3 бали – існує нагальна необхідність оптимізації системи

Рекомендації:

Для поліпшення енергоефективності системи опалення потрібно встановити у будинку автоматичні термостати. Вони дають змогу підтримувати комфортну температуру в кожній кімнаті і в кожній кімнаті віна може бути своєю. Нехай, в спальні становить близько 20° С, у дитячій тепліше – до 23° С, а у гостьовій кімнаті, коли вона вільна -15 ° С. Завдяки використанню термостатів зберігається до 20-30% енергоресурсів.

Додаткова економія досягається за рахунок використання “розумних” отоплювальних котлів, в котрих потужність змінюється автоматично. Це дозволяє генерувати рівно стільки тепла, скільки ви хочете в даний момент, що значно знижує витрати палива. Показник споживання повинен бути не більше 1-1, 2 кВт теплової потужності на 10 м2 площі будинку.

Крім того, ви можете встановити котел із конденсаційною технологією. Він використовує тепло відпрацьованих димових газів. Такі агрегати в середньому на 10% економіші звичайних. Не менш важливим елементом опалювальної системи є насоси, котрі забезпечують циркуляцію теплоносія по Вашому будинку. Домовласників зазвичай не дуже турбує те, скільки він споживає електрики, хоча і на цьому можна заощадити шляхом вибору найбільш економного насоса. Так, найбільш за енергоефективністю самими економними є насоси, котрі відповідають класу А, а самі дорогі в експлуатації – G.

Частина 4. Утеплення

 1. Чи утеплений фундамент у Вашому будинку? (Так-0 балів, ні-1 бал);
 2. Чи утеплені стіни у Вашому будинку? (Так-0 балів, ні-1 бал);
 3. Чи утеплена покрівля? (Так-0 балів, ні-1 бал)

Результати:

 • 0 балів – вітаємо, Ваш будинок пройшов випробування, тільки бажано перевірити якість утеплення тепловізором;
 • 1 бал – заходів, вжитих для утеплення будинку, вочевидь недостатньо;
 • 2 балів – очевидно, що потрібно завершити теплоізоляцію будинків, створити герметичний об’єм приміщення;
 • 3 бали – ви отоплюєте навколишнє повітря, палите в «нікуди», настав час припинити в прямому розумінні “кидати гроші на вітер”

Рекомендації:

Фундамент будинку з низьким енергоспоживанням – якісна теплоізоляція. Адже через погано утеплені стіни втрачається до 40% тепла, а через дах – 20-30%! Належне герметичне утеплення стін, підвалу і даху, відсутність «містків холоду» зберігає величезну кількість теплових ресурсів. Дуже важливо, який матеріал був використаний в якості ізоляції, як він був встановлений і т. д. Не варто економити ні на вартості матеріалів, ні на площі утеплення. Від цього залежить термін експлуатації будинку і комфорт у ньому. Теплові втрати через стіни будівлі, звичайно, пов’язані з матеріалом, з якого побудоване житло. Однак, високоякісний утеплювач, спроможній надійно утримувати тепло, цілком впорається із завданням і в цегляній, і в пінобетонній будівлі, і в дерев’яному зрубі.

Частина 5. Електроспоживання

 1. Ви звертаєте увагу на клас енергоефективності класу придбаної і вже наявної в будинку побутової техніки? (Так-0 балів, ні -1 бал);
 2. У Вас працюють електроприлади, чи горить освітлення в порожніх кімнатах? (Так-1 бал, ні-0 балів);
 3. Ви замінили лампи на енергозберігаючі? (Так-0 балів, ні -1 бал)

Результати:

 • 0 балів – у Вас все в порядку, Ви йдете в крок із сучасними тенденціями економії електроенергії;
 • 1 бал – проблема ще не критична, але можливість заощадити вже є;
 • 2 бали – Вам слід задуматись над тим, скільки грошей щомісячно «згорає» просто так;
 • 3 бали – Ваш рахунок за електроенергію можна зменшити як мінімум вдвійчі.

Рекомендації:

Якщо ви хочете жити у по-справжньому енергоефективному будинку, не забувайте про витрати на електроенергію. Ми зазвичай не помічаємо цього, але більшість електроенергії споживає наша побутова техніка, така, як кондиціонер, телевізор, пральна машина, холодильник і т. д. Тому, наприклад, коли Ви обираєте нові побутові прилади, потрібно звернути увагу на їх клас енергоефективності. Не варто також нехтувати енергозберігаючими лампочками.

В середньому компактні люмінесцентні лампи в 5 разів більш вигідні, ніж звичайні лампи розжарювання, а світлодіодні – майже 8. Звичайно, щоб замінити всі лампи в будинку доведеться витратити гроші, але ці витрати окупляться. Є сенс обладнати всі нежитлові приміщення детекторами руху, а житлові кімнати сенсорами присутності, котрі використовуються для автоматичного вмикання-вимикання освітлення, а також кондиціонерів, вентиляторів або отоплювальних приладів.

Аналіз енергоефективності Вашого будинку дозволить вжити необхідних заходів та значно скоротити енергоспоживання у помешканні.

 

Отже, у підсумку:

0 балів. Загалом, Вам не слід турбуватись ні про що, основні заходи по забезпеченню енергоефективності будинку, судячи з усього, мабуть відбулись. Але немає межі для досконалості, зупинятись на досягнутому не варто. Завжди є те, що все ще можна удосконалити.

1-5 балів. Проблем у Вашому будинку дуже багато. Потрібно терміново вжити заходів і приступити до облаштування житла відповідно до вимог енергоефективності. Повірте, витрати згодом окупляться!

6-10 балів. Ваше помешкання все ще далеке від почесного звання “Економ-Дім”. Але початок є. Головне, не зупинятися на досягнутому.

11-15 балів. Збереження енергії у Вашому будинку є катастрофою. Але не впадайте у відчай. Головне – почати. І за допомогою наших рекомендацій, крок за кроком почати процес “модернізації”. Ми бажаємо Вам успіхів у досягненні цієї мети!

 

Енергоефективний будинок – це:

 • Система економної вентиляції з рекуперацією тепла
 • Ефективна система отоплення
 • Вікна з подвійними склопакетами
 • Відсутність «містків холоду»
 • Утеплення високоякісними матеріалами
 • Прилади з низьким рівнем енергоспоживаня

 

Під час підготування статті було використано матеріали компанії Rockwool
Поділитися:

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *